Dekorami

Propozycje Porady

Medium_3ede0829-2c45-4a8f-95e8-a6d6a2021528

W czasach indywidualizacji wszystkiego często wybieramy dekoracje ścian wykonane z naszych własnych zdjęć. Najczęściej są to zdjęcia dzieci. Zawsze mają wartość sentymentalną. Nie zawsze jednak mają walory dekoracyjne. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najprostszym rozwiązaniem, choć wiążącym się z jakimś dodatkowym kosztem, jest wynajęcie fotografa. W wolnej chwili zrobimy małe rozeznanie rynku i napiszemy stosowny artykuł na ten temat. A na razie kilka porad jak zrobić zdjęcie, które będzie zdobiło wnętrze. Porady skierowane są jedynie dla osób, które niezbyt interesują się fotografią, a jedynie chcą pstryknąć ładną fotkę dzieciakowi przy użyciu aparatu kompaktowego.

Na początek podstawa czyli rozdzielczość.  Na duży wydruk potrzeba dużo pikseli czyli ustawiamy jakość na najwyższą osiągalną przez dany model aparatu. Zdjęcia powiększamy, ale wiadomo z próżnego... itd.  Jeżeli nie mamy wiedzy na temat przysłony, czasu, ekspozycji i takich tam innych najlepiej wybrać tryb "sceny", a tam portret, krajobraz, sport (jeżeli chcemy uchwycić np. dzieciaki w biegu), itd. Aparat sam dobierze odpowiednie do danej sceny parametry. Warto przeczytać ten fragment instrukcji aparatu aby wybrać takie tryby, które mogą się przydać.  

Flesz. Nie należy robić zdjęć z bliska, z użyciem flesza. Można stanąć dalej i użyć zoomu. W przeciwnym wypadku otrzymamy na zdjęciu upiorne "przepalone" twarze z czerwonymi oczami, na ciemnym tle. No, może trochę przesadzam, ale efekt zwykle jest fatalny. Z drugiej strony używanie flesza aby sfotografować obiekt znajdujący się 10 czy więcej metrów przed nami (zależy od zasięgu lampy) też nie ma sensu, bo światło tak daleko nie sięga - lepiej użyć trybu nocnego i znaleźć solidną podstawę do ustabilizowania aparatu. Natomiast jeżeli robimy zdjęcie dziecku (czy innej osobie) pod słońce i chcemy aby nie pojawiło się na zdjęciu jako ciemna postać bez widocznych szczegółów, warto użyć lampy do doświetlenia postaci. Poniżej przykładowe zdjęcie robione pod słońce z doświetleniem.

pod_slonce

Jeżeli chodzi o światło zewnętrzne, najgorszą porą dnia są okolice południa, kiedy słońce świeci z góry. Najlepiej korzystać w słoneczne dni z godzin porannych, popołudniowych i zachodu słońca. Wbrew pozorom, jednolicie zachmurzone niebo daje dobre, miękkie światło do fotografowania.

Kompozycja. Po pierwsze unikajcie "śmieci" czyli rożnych elementów krajobrazu, które psują kadr. Niektórzy maja intuicyjną umiejętność oceny otoczenia fotografowanego obiektu, inni widzą tylko swojego modela. Apel do tych drugich: zobaczcie też tło, oceńcie czy nie wprowadza chaosu, czy coś co wystaje zza modela nie będzie wyglądało dziwnie, czy otoczenie nie psuje harmonii kolorystycznej, może w otoczeniu jest za dużo rożnych przedmiotów, które odwracają uwagę od meritum. Najprostszym remedium na taką sytuację jest zmiana miejsca; trzeba przesunąć się z aparatem aby uzyskać inny punk widzenia lub przesunąć fotografowanego. Innym sposobem, jest zastosowanie niskiej głębi ostrości i rozmycie tła, ale to już temat dla bardziej zaawansowanych fotografów. Przykład poniżej - rozmycie tła pozwala skupić uwagę na dziewczynce, a zdjęcie jest po prostu ładniejsze. A może jednak ładniejsze czarno-białe?

rozmycie_t_a            czarno-bia_e

Ostrość. Generalnie w większości amatorskich sytuacji, pożądane jest ostre zdjęcie. Aby takie uzyskać, potrzebujemy wystarczającego oświetlenia, stabilnego uchwytu, bez poruszania aparatem w trakcie naciskania migawki (im ciemniej tym stabilniejsze warunki), ustawienia ostrości na wybrany obiekt. Czy nieostrość jest zawsze zła? Nie. Jeżeli chcemy oddać wrażenie ruchu, jeżeli chcemy rozmyć tło, jeżeli chcemy nadać zdjęciu artystyczny wyraz, pewne elementy zdjęcia mogą być nieostre.

ruch

Jak uratować kiepskie zdjęcie? Można spróbować je przerobić na czarno-białe.  Taki efekt możesz uzyskać w ramach naszego serwisu. To najczęściej działa. Można też pokusić się o bardziej szalony efekt. Na przykład przy pomocy darmowego programu Picasa. Dodatkowo możesz założyć swoje konto na Picasa Web Albums i przechowywać tam zdjęcia. Oto kilka przykładów kreatywnych przekształceń zdjęcia To akurat dobre zdjęcie, które nie wymagało działań ratunkowych, ale pokazuje niektóre efekty do samodzielnego osiągnięcia kilkoma kliknięciami. 

efekt1efekt2efekt7efekt8efekt9efekt10efekt12efekt13efekt14efekt11efekt4efekt15

i coś "odjechanego"
efekt18efekt19efekt20efekt17efekt21efekt22

Stopka Belka-dolna-wybrane-banki