Dekorami

Tapeta HP PVC-free

Tapeta z fabrycznie naniesionym klejem HP PVC Free instrukcja montażu

 Przygotowanie ściany

Ściana, na która kładziemy tapetę musi być czysta, gładka. Starą tapetę należy usunąć. Warstwy starej farby, które częściowo lub całkowicie pokrywają mur i utrudniają wnikanie kleju w podłoże, należy zeskrobać.   Wszelkie ubytki, rysy i nierówności należy uzupełnić, a następnie przetrzeć papierem ściernym, po czym umyć wodą z preparatem odtłuszczającym (np. z amoniakiem).  Takie przygotowanie powierzchni nie jest konieczne dla krótkotrwałej aplikacji tapety. Nie należy kleić tapety na ściany wystawione na działanie wilgoci, ponieważ tapeta może się odklejać. Przed rozpoczęciem klejenia tapety należy zwilżyć ścianę wodą za pomocą gąbki. 

 Aplikacja

Zanurz luźno zwiniętą rolkę z tapetą w pojemniku z czystą, wodą o temperaturze pokojowej na ok. 10 sekund. Wyjmij rolkę z pojemnika, rozwiń i połóż obrazem w dół na ok. 1 minutę przed położeniem na ścianę. Alternatywną metodą namaczania tapety, szczególnie gdy bryty są duże i nie dysponujesz odpowiednim pojemnikiem, jest spryskiwanie. Rozwiń tapetę i połóż obrazem w dół, spryskaj wodą obficie i odczekaj ok. 1 minutę przed położeniem na ścianę. Powierzchnia z klejem powinna być mokra. Tapetę kładź na ścianę zaczynając  od góry. Wyrównaj tapetę na ścianie. Dopóki klej nie wyschnie tapetę można ułożyć w odpowiednim miejscu bardzo łatwo. Następnie przy pomocy gumowego wałka lub miękkiej czystej szmatki wygładź tapetę usuwając spod niej bąble.  Nie naciskaj zbyt mocno. Jeżeli po tym zabiegu na tapecie wciąż będą widoczne bąble, nie przejmuj się – wsiąkną przez najbliższe 24 godziny. Staraj się usunąć wszystkie duże bąble. Unikaj przycinania brzegów tapety przed jej całkowitym wyschnięciem. Cięcie mokrej tapety może postrzępić brzegi. Zawsze używaj do przycinania nowego ostrego, ostrza. Jeżeli podczas aplikacji pojawi się  klej spod tapety, usuń go ze ściany przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki. Dopuszcza się posmarowanie tapety klejem w miejscach, w których istniejący klej nie został prawidłowo aktywowany lub na brzegach tapety, gdzie aktywowany klej najszybciej wysycha.W trakcie aplikacji możliwe jest pojawienie się śladów tuszu na używanej szmatce. Jest to nadmiar tuszu, który pojawia się przy niektórych rodzajach zadruku i nie oznacza to, że ściera się zadruk. Po usunięciu tego nadmiaru, tusz nie powinien już pojawiać się, przy na przykład, późniejszym przemywaniu tapety wodą.

 Czyszczenie

Tapeta zadrukowana tuszami lateksowymi może być zmywana za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki oraz wody z łagodnym detergentem, na przykład płynem do zmywania naczyń. Użycie stężonego i/lub bardziej agresywnego detergentu wymaga każdorazowo przeprowadzenia próby przez użytkownika na mało widocznym fragmencie lub odciętej resztce tapety. Przy pierwszym zmyciu wilgotną gąbką lub szmatką lub przy aplikacji na mokro można zauważyć ślady tuszu, szczególnie przy zadruku ciemnymi kolorami. Wynika to z procesu technologicznego i nie jest to wadą druku. Przy kolejnym zmywaniu takie ślady nie powinny sie pojawiać - jeżeli zostaną zauważone oznacza to, że zastosowano niewłaściwy, wchodzący w reakcje, zbyt agresywny lub za mocno stężony  detergent

Usuwanie tapety

Aby usunąć tapetę ze ściany należy ją dobrze zmoczyć przy pomocy gąbki lub spryskiwacza, zaczynając od górnego brzegu. Narzędzia do zdrapywania nie są normalnie wymagane. Tapeta ma mocna strukturę i odchodzi ze ściany w całości.  Odczekaj ok. 5 minut, tak aby tapeta nasiąkła woda i ściągnij materiał ze ściany. Na ścianie mogą widnieć pozostałości kleju –należy je usunąć za pomocą wilgotnej gąbki. Tapeta powinna po odpowiednim namoczeniu, zejść nie uszkadzając farby. Jeżeli jednak farba nie była dobrze związana ze ścianą mogą pojawić się ubytki farby.  

 Uwagi:

Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać. Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie. Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk. Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować. Jeżeli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce). Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki. Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać,tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia.Technocolor i serwis Dekorami gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania, nie odpowiada również za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach»    Przygotowania
»    Czyszczenie
»    Naklejki

Stopka Belka-dolna-wybrane-banki