Salone del Mobile 2023 mini trend raport


Przez 3 dni przeszliśmy wiele kilometrów po halach, przedzieraliśmy się przez gąszcz innych odwiedzających, omijaliśmy stoiska do których wiła się długa kolejka, nie interesowały nas konkretne marki czy produkty... I oto wykluła się synteza tego doświadczenia, w postaci mini raportu z zauważonych w ten sposób trendów. Zapraszamy do lektury :)


Kolory.

Charakterystyczne dla Salone w tym roku było użycie bogatych, głębokich odcieni kolorów ziemi. Na pierwszy plan wysuwa się spektrum nowych kolorów neutralnych. Czerń, biel i odcienie szarości zastąpiono spalonym brązem, kremowym, karmelowym i różnymi odcieniami beżu, a uzupełniono odcieniami zieleni, błękitu i terakoty, tworząc harmonijną,  wyrafinowaną paletę, która subtelnie zakotwicza przestrzeń. Mocno wybijają się też odcienie żółte musztardowe czy szafranowe często w połączeniu z oliwkowymi odcieniami zieleni, inne odcienie zieleni: trawiasty czy zieleń mchu; sprany róż i czerwienie takie jak terakota, papryka czy czerwone wino. W dodatkach i dekoracjach widać też  mnóstwo żywych, cyfrowych kolorów , które mają dawać radość, wyrażać indywidualność i odzwierciedlać cyfrowe życie w realu. Z kolorów metalicznych zauważalna jest mocna obecność złota i miedzi.Formy

Zakrzywione kształty i miękkie krawędzie są wszędzie w meblach tapicerowanych, stołach z okrągłymi i owalnymi blatami, lampach. Prawie wszystkie meble, w tym stoły, kanapy, krzesła i lampy, które widzieliśmy miały miękkie krawędzie i zakrzywione linie. Widzieliśmy zwężające się krawędzie i miękkie krzywizny kanap, poduszek, poduszek i nóg stołowych. Nie brakowało  wyściełanych, obszernych i bardzo miękkich zagłówków do łóżek, które mogą pełnić również funkcję poduszek. Większość elementów przybrała rzeźbiarskie organiczne kształty, generując poczucie komfortu, przytulności i zabawy.  Zauważyliśmy też pływające czy lewitujące meble. Przezroczyste lub małe, ukryte nogi dają wrażenie lekkości, unoszenia sie mebla w powietrzu. Ponadto królują meble modułowe i wielofunkcyjne. Oświetlenie poza wspomnianymi wcześniej miękkimi krawędziami i organicznymi rzeźbiarskimi kształtami charakteryzuje się "wielopunktowością" rozumianą jako wiele małych punktów oświetleniowych w pomieszczeniu zamiast jednego centralnego oraz wielością drobnych elementów świecących w jednej oprawie, przypominających nieco bukiet kwiatów lub artystyczna instalację.
Materiały

Miękkie i luksusowe materiały zajęły centralne miejsce na Salone del Mobile 2023. Chociaż widzieliśmy trochę mebli skórzanych, większość kanap i foteli była wykonana z miękkich tkanin. Boucle, materiały fakturowane, sztuczne futra i kudłaty polar były najbardziej widoczne.