Dekorami

Propozycje Porady

Okleina meblowa. Dwa sposoby na oklejenie mebli z Ikei

27 grudzień 2O14
Medium_4d8f0c9b-afd3-43c3-a99c-6d1d029e77d1

Meble z Ikei, czy też z IKEA jak woli Ikea, są niedrogie, funkcjonalne i ... białe. Oczywiście to przesada - występuje też kilka innych odmian kolorystycznych, ale wybór nie zawsze jest wystarczający aby dopasować mebel do istniejącej aranżacji wnętrza. Meble z Ikei świetnie za to nadają się do oklejania, szczególnie te o prostej formie (np. z serii Lack, Kallax, Malm, Besta, Billy). Możemy oklejać je całościowo lub jedynie do krawędzi. Stosując naszą folię WallArt lub Easy Stick, pozostawiamy sobie zawsze otwarta drogę do jej  usunięcia lub wymienienia bez szkody dla mebla. A więc można zaszaleć!

1. Oklejamy meble całościowo w 3D

Oklejanie mebli wraz z brzegami jest trudniejsze, ponieważ na rogu zawsze pojawi się problem naddatku materiału. Nie jest to więc opcja dla perfekcjonistów - rogi mogą wyjść nam dobrze, bardzo dobrze, ale niekoniecznie 100% idealnie. Oczywiście te drobne niedoskonałości widać wyłącznie przy oglądaniu mebla z odległości kilku centymetrów, ale bardzo wymagający perfekcjonista możne być rozczarowany efektem. 

Okleiliśmy testowo kilka mebli Ikea i oto rezultaty. Na pierwszy ogień poszła nadstawka na biurko Alex. Meble oklejaliśmy przed skręceniem, co zawsze polecamy. W przypadku oklejania całościowego to konieczność. Okleinę wydrukowaliśmy na pełnej szerokości materiału, wcześniej szacując mniej więcej potrzebną ilość metrów. Następnie przycinaliśmy kawałki potrzebne na dany element, uwzględniając brzegi z każdej strony oraz zawijkę pod spodem danego elementu. 

alex-dostawka__0242197_pe381723_s4

 img_6460_copy_copy
img_6463_copy

Nadstawka ma łukowato powyginane brzegi u góry szuflad oraz z przodu, które zostawiliśmy nieoklejone. Jeżeli ktoś chciałby okleić także te elementy, konieczne byłoby docięcie paska o szerokości brzegu. Można przyciąć nieco szerszy pasek (i wtedy pasowanie jest łatwe) i dociąć nożykiem nadmiar lub dociąć dokładny wymiar i precyzyjnie przykleić. Wspomniane wyżej folie można repozycjonować, co ułatwia sprawę, lecz tak czy inaczej ta metoda nadaje się raczej do mniejszych fragmentów (im większa długość tym większa szansa na "złapanie przekosu")

img_6535_-_kopia_copy

img_6536_copy

Po oklejeniu okazało się, że wybrany wzór nie będzie pasował tak dobrze jak się wydawało. Okleina została wymieniona na nową. Zamiast bambusowej plecionki, nadstawka otrzymała brązowo-niebieski wzorek co nadało jej wyglądu fajnego kartonowego pudełka. Zastosowaliśmy dwie wielkości tego wzoru: większy na duże, a mniejszy na male elementy. Poniżej półki Lack oraz szafka z drzwiami przesuwnymi, oklejone w ten sam sposób.

brimnes-szafka-scienna-z-przes-drzwiami-bia-y__0107522_pe257204_s4
lack-po-ka-scienna-bia-y__0246562_pe385542_s4

img_6576_copy
img_6578_copy

Poniżej stolik Lack, tym razem w drewnianej odsłonie.
lack-szafka-pod-tv-bia-y__0193990_pe350211_s4


img_6662_copy
img_6669_copy

Oklejenie mebla całościowo pozwala na całkowitą metamorfozę mebla i dopasowanie do istniejącej lub planowanej aranżacji wnętrza. 
Jeżeli zainspirowała Was taka opcja zapraszamy do przeszukiwania kolekcji Dekorami. Większość oklein można zamówić korzystając z naszego serwisu. Najpierw należy ocenić jaka powierzchnia okleiny będzie potrzebna. Najlepiej wykorzystać arkusz o szerokości 135 cm. Na przykład na wyżej prezentowany stolik potrzebowalibyśmy ok. 1,6 metra z tej szerokości. Wielkość wzoru można także zaprojektować samodzielnie korzystając z funkcji powtarzania wzoru. Przy niektórych meblach, wzorach lub pomysłach może być potrzebna nasza pomoc - w takich wypadkach pomożemy zaprojektować Waszą okleinę.

2. Oklejamy meble do krawędzi

Opcja ta jest prostsza do wykonania. Oklejamy np tylko jedna płaszczyznę blat stolika, skrzydła drzwi szafy, fronty szuflad, itp. bez zawijania okleiny na brzegi
ikea_kwiaty

ikea_kwiatki_folk
Jak zamówić taką okleinę przez system Dekorami? Należy zmierzyć powierzchnię danej płaszczyzny czyli w przypadku komody z szufladami suma wysokości szuflad x szerokość. W przypadku takiego mebla należy tez zastanowić się w jaki sposób będziemy przyklejać. Czy chcemy docinać poszczególne kawałki do dokładnego rozmiaru? Wtedy zamawiamy rozmiar wynikający z pomiaru. Przy takiej decyzji może wynikać problem z aplikacją, ponieważ musimy naklejać dokładnie, 100% precyzyjnie. Jeżeli nie będziemy trzymać się krawędzi, w pewnym momencie z jednej strony pokaże się nadmiar materiału, a z drugiej jego brak. Czyli wyszło krzywo. Nawet jeżeli jest to kwestia kilku milimetrów trzeba poprawić. Naklejki można zamówić przycięte do poszczególnych elementów lub do samodzielnego przycięcia. 

Inny sposób to dodanie zakładki. Zamawiamy arkusz powiększony o kilka cm i docinamy sobie (lub podajemy wymiary docelowe i prosimy w uwagach o docięcie) folie na każdą z szuflad z zapasem np. po 1 cm. W takiej sytuacji wzór na poszczególnych szufladach nie będzie się całkowicie schodził, ale ponieważ mamy i tak optyczną przerwę między jedną a kolejną szufladą nie powinno to stanowić problemu estetycznego.
 
Jeżeli chcemy aby wzór na bokach i na froncie komody się schodził radzimy wybrać wzór z naszych kolekcji i przesłać link do grafiki oraz zamówienie w opisem i wymiarami mailem. Najlepiej dołączyć też zdjęcie mebla.

               
                            
ikea_billy_lata70ikea_szafa_deski


Przy oklejaniu dużych płaszczyzn takich jak drzwi szafy, blat stolika, plecy regału nie ma takich komplikacji jak w przypadku komody czy innego wieloelementowego mebla. Podajemy do systemu wymiar na styk lub z naddatkiem wg przyjętej strategii oklejania i gotowe. 

ikea_stolik_warianty
Jeżeli chcesz okleić mebel niestandardowo czyli np na jednym elemencie dany wzór a na innym/innych:
- ten sam wzór ale w innym wymiarze (np drobniejszy)
- pełny kolor będący powtórzeniem jednego z kolorów na wzorze
- dwa rożne wzory
lub zastosować jeden ze wzorów graficznych występujących w zbiorze  (jak w kolekcji "Kilka w cenie jednego")
napisz do nas, a zaprojektujemy taką okleinę (w cenie lub za drobną dopłatą)
ikea_szafa_warianty
A na koniec kilka pomysłów na oklejenie szafy Trysil z Ikei:
- w koronki z kolekcji Koronkowa Robota
- w modne piórka z kolekcji Fauna i Flora
- w wyrazisty wór z kolekcji Black&White
- w nowoczesny wzór dla dziecka z kolekcji Zwierzaki Słodziaki
- czaple w klimacie retro
- hipsterskie klimaty młodzieżowe z kolekcji Wzorki Przedmiotowe 
- dwie nowoczesne okleiny z kolekcji Symetrycznie Geometryczne
- i bardzo na czasie sówki kolekcji Kilka w cenie jednego


 

Stopka Belka-dolna-wybrane-banki